Szybki rozwój na siłowni jest wynikiem kilku kluczowych czynników, takich jak plan treningowy, odżywianie i regeneracja, ale najważniejszym z nich jest adaptacja w treningu siłowym.
Adaptacja jest procesem, w którym organizm dostosowuje się do stymulacji treningowej poprzez zmiany fizjologiczne i morfologiczne. W skrócie, przyzwyczajamy nasz organizm do obciążenia zewnętrznego, stając się w ten sposób silniejsi. W treningu, adaptacja obejmuje mięśnie i układ nerwowy, prowadząc do wzrostu siły, wytrzymałości, masy mięśniowej i kondycji.
Proces adaptacji można podzielić na kilka faz: początkową, pośrednią, stabilizacji i regresji. Na początku treningu siłowego organizm reaguje na nowe bodźce treningowe poprzez szybką adaptację, co prowadzi do szybkiego wzrostu siły. W miarę kontynuacji treningu, tempo adaptacji zwalnia, a postępy stają się wolniejsze. Im dłuższy staż treningowy, tym wolniej osiągamy postępy. Nie chodzi tu o poziom formy, lecz o tempo osiągania postępów. Dlatego, wraz ze stażem treningowym, należy umiejętnie zwiększać intensywność lub objętość treningową, aby dalej stymulować adaptację i osiągać coraz lepsze wyniki. Jeśli stymulacja treningowa zostanie znacząco zmniejszona lub zaprzestana, organizm zacznie tracić zdolność do utrzymania osiągniętej formy, prowadząc do regresji.
Niestety, w procesie treningowym wolno budujemy, a szybko tracimy.
Paweł Szamocki